Linguine med Ärtpesto

pesto, linguini, vegetarisk, soyabönor
plupp
Linguine med ärtpesto
4 port
Gröna små ärtor 2.5 dl
Basilika 2 krukor
Pinjenötter 50 g
Vitlök 1 klyfta
Olivolja 1 dl
Parmesan 100g (en halv stav man köper)
Linguine 400g (en lite plattare spagetti)
ärtpesto

1. koka upp vatten i en liten kastrull, när vattnet kokar dra av kastrullen och kasta i ärtorna, ta upp dom efter tio sekunder och häll dom i ett durkslag.
2. klipp ner basilikan, riv ner vitlöken och parmesanen i en djup skål.
3. Rosta pinjenötterna i en torr järnpanna, var försiktig! ha spisen på medelvärme, nötter bränner lätt.
4. Tillsätt nästan alla pinjenötter (spara några till garnering) tillsammans med de andra ingredienserna och mixa med mixerstav tills peston blir slät.
5. Koka upp pastavatten i en stor kastrull, salta och lägg i pastan.
6. När pastan är klar, häll ut vattnet genom ett durkslag och lägg tillbaka pastan i kastrullen.
7. Rör ner peston och  lägg upp i djup tallrik.

Jag har toppat pastan med pinjenötter och citrondränkta gröna soyabönor (som man kan hitta i frysdisken) Dom har jag tinat på samma sätt som ärtorna. Men man kan lika gärna steka lite svamp eller lägga på lite fetaost. Om all pesto inte går åt, bred på kvällsmackan eller spar i kylskåp och använd inom de närmaste dagarna.

Ät och Njut!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s